line

Získať viac nových návštevníkov webstránky alebo zákazníkov eshopu nie je vždy ľahké. Veľa ľudí sa domnieva, že stačí vytvoriť web stránku alebo internetový obchod s vlastnou doménou a o ostatné sa postará Google. Takto to ale nefunguje! Áno, všetci chceme byť na Googli a najlepšie na prvej stránke vo vyhľadávaní. Preto sa pokúsime vysvetliť Vám ako to funguje a ako postupovať.

Vytvorili ste novú web stránku alebo eshop a stále sa nezobrazujú na Googli? Alebo stránky už máte nejaký čas ale nezobrazujú sa na popredných pozíciách vo vyhľadávaní Google a iných vyhľadávačoch? Práve optimalizácia pre vyhľadávače alebo skrátene SEO rieši to, ako Vás budú vyhľadávače zobrazovať vo výsledku svojho vyhľadávania. Poďme teda postupne:

Čo je to SEO?

Optimalizácia pre vyhľadávače alebo skrátene SEO (angl. search engine optimization) je súbor techník, ktoré Vašu stránku posúvajú na popredné pozície vo vyhľadávačoch ako je Google, Bing, Seznam a iné.

Čo je na SEO najdôležitejšie?

Hlavne sa teda jedná o správne štrukturalizovanú stránku (HTML tagy), kvalitný, stále aktualizovaný a jedinečný obsah na konkrétne kľúčové slová a frázy ako aj počet kvalitných spätných odkazov z relevantných stránok.

Prečo sa moja stránka alebo eshop nezobrazuje na prvých pozíciách v Googli?

Túto otázku si pokladá množstvo začínajúcich majiteľov stránok. Ak by bol Google živá osoba jednoducho by sme mu povedali o akú stránku ide, čo obsahuje a akých návštevníkov si na stránku prajeme pritiahnuť. No nie je to také jednoduché. Google je len robot, ktorý pracuje so stále rozvíjajúcim sa algoritmom a vo svojom vyhľadávaní na prvých pozíciách uprednostní stránky, ktoré svojim obsahom poskytujú hľadajúcemu relevantný obsah. Koniec koncov to nám dáva všetkým rovnakú možnosť dostať sa v Googli na dobré pozície. Správne naprogramovaný robot na rozdiel od ľudí neuprednostní iných za odmenu. Na to slúžia Google Reklamy ;) (Google Ads), ale nepredbiehajme o tom si napíšeme nižšie.

Na to aby ste sa zobrazovali na prvej strane Googlu je nutné najskôr pochopiť ako algoritmus vyhľadávania v princípe funguje. Ovplyvňuje to hneď niekoľko faktorov a množstvo z nich nie je stále verejne známych. Môžeme si však povedať tie, ktoré ovplyvňujú výsledky vo vyhľadávaní najviac a nie je to tajomstvom.

  1. Je nutné si uvedomiť, že pre každé kľúčové slovo alebo hľadanú frázu zobrazí Google iné výsledky vyhľadávania. Je to hlavne pre to, že zdanlivo rovnaké otázky položíme Googlu v inom tvare. Ak napríklad nezávisle na sebe dvaja ľudia hľadajú hračku pre svoje dieťa môže jeden hľadaný výraz vyzerať napr.: "obchod s hračkami pre malé deti" zatiaľ čo druhý môže do vyhľadávača zadať "eshop s hračkami pre 3 ročné deti". Zdanlivo zadali rovnaký dopyt, kedy sú obaja potenciálnym zákazníkom internetového obchodu s hračkami, no Google každému z nich zobrazí iné výsledky alebo poradie stránok vo vyhľadávaní na základe zadaných kľúčových slov a relevantnosti konkrétnych stránok, ktoré takýto obsah majú na svojich stránkach. Aj pri najlepšej optimalizácií Vašich stránok sa tak pre jedného môžete zobraziť na 1. pozícií, no pre druhého sa nemusíte zobraziť ani len na tretej stránke výsledku vyhľadávania.
  2. Najdôležitejší je teda samotný obsah stránky alebo eshopu. Google miluje originálny a relevantný obsah. V žiadnom prípade nekopírujte obsah iných stránok a už vôbec nie stránky Vašej konkurencie. Je samozrejmosťou, že ak Váš eshop obsahuje tisícky produktov, tak nebudete pre každý vytvárať jedinečný obsah ale bude jednoducho skopírovaný od dodávateľa. V princípe to Google akceptuje, čo je však veľmi dôležité, aby ste mali na stránke mimo popisu produktov nejakú pridanú hodnotu, teda tam, kde je to možné písali vlastnými slovami, ako sú články na blogu alebo popis kategórií.
  3. To, na akej pozícií sa Vaša stránka zobrazí určuje aj počet Vašej konkurencie. Ak sa teda má Google rozhodovať medzi veľkým počtom relevantných stránok nastupuje ďalší, veľmi dôležitý faktor a to sú externé odkazy, ktoré smerujú na Vašu stránku. Google uprednostní tie stránky, ktoré sú na internete známe tým, že o nich píšu iné relevantné stránky, ako napríklad diskusné fóra, blogy alebo iné portály s vysokou autoritou a majú podobné publikum tomu Vášmu.

To je asi najjednoduchšia definícia toho, čo ovplyvňuje Vaše pozície v Googli a iných vyhľadávačoch. Existuje množstvo ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú Vaše pozície a nie je ich málo. Síce starší, ale vo väčšine prípadoch stále aktuálny zoznam tých dostupných faktorov nájdete na stránke SEO faktory. Nie je nutné za každú cenu splniť všetky a preto si ukážeme správny postup ako začať.

Registrácia webstránky do vyhľadávača

Jednoznačne prvá vec po dokončení stránky. Prakticky každý vyhľadávač má svoj nástroj pre webmastera. Registrácia síce nemá priamy vplyv na zaradenie do vyhľadávača ale tento nástroj Vám ukáže jednoduché štatistiky a upozornenia ohľadom Vašej stránky vo vyhľadávaní.

Informujte vyhľadávače o Vašej stránke s novou doménou a sledujte čo Vám časom poradí samotný vyhľadávač.

Registrácia firmy na Google Moja firma

Registrácia je určené hlavne pre podnikateľov s vlastnou prevádzku na konkrétnej adrese, no odporúčame registrovať sa všetkým podnikateľom. Po zadaní firmy na Googli sa zobrazí vizitka firmy s krátkymi informáciami a adresou. Do vizitky je samozrejme možné zadať aj odkaz na stránku firmy. Ide o prvý kontakt, ak užívateľ vyhľadáva konkrétne Vašu firmu prípadne podobné služby v jeho okolí.

Zobrazte dôležité informácie o Vašej firme priamo v Google na to najrelevantnejšie kľúčové slovo, čo je názov Vašej firmy.

Registrácia webstránky do katalógov

Najznámejšie katalógy firiem majú pomerne dobrú reputáciu v Googli. Registrácia je zadarmo a stále patrí medzi základné úkony pri zviditeľnení webstránky alebo firmy na internete. Okrem toho sú jednotlivé kategórie katalógov pomerne vysoko vo výsledkoch vyhľadávania, nehovoriac o tom, že na týchto katalógoch stále určitá skupina populácie aj dnes vyhľadáva kontakty na firmy.

Registrácia do katalógov je zadarmo a zaberie najmenej času pri budovaní linkbuildingu Vašich stránok.

Reklama a marketing pre web stránku a eshop

Tento bod síce nepatrí do sféry SEO ale sme presvedčený, že skôr ako sa pustíte do SEO je lepšie začať s reklamou. Pretože množstvo nových podnikateľov s novou stránkou si povie, že najdôležitejšie je SEO. To síce môže byť relatívne pravda, no SEO Vám prinesie reálneho zákazníka až po relatívne dlhom čase. Preto pred tým, ako začnete so samotným SEO odporúčame sa venovať najskôr reklame, ktorá je z dlhodobého hľadiska drahšia forma oproti SEO ale prináša relevantných zákazníkov na stránky ihneď a v prípade dobre nastavenej reklamy dokážu marže z prípadných objednávok zaplatiť všetky náklady na reklamu. Napríklad, zatiaľ čo pri SEO môže získanie reálneho zákazníka trvať aj mesiace, spustenie reklamy môže byť už do 1 týždňa v závislosti na náročnosti nasadenia reklám.

Príkladom platených reklám môže byť Google Ads, Facebook Ads a reklamy na Instagrame, Sklik, Etarget, Azet klik, ale môže sa jednať aj napríklad o partnerské programy (tzv. Affiliate), kedy partnera odmeníte vtedy, až keď sám privedie reálneho zákazníka s reálnou objednávkou. V prípade eshopu to môžu byť porovnávače tovarov, pri službách zase rôzne portály na dopyt alebo služby typu "ja spravím".

Reklama je rýchly a jednoduchý spôsob ako priviesť zákazníka. Začnite s ňou skôr ako s pracou na SEO.

Optimalizácia web stránky a eshopu pre vyhľadávače

No a konečne sa dostávame do bodu, kedy začneme reálne pracovať na tom, aby sa stránky začali zobrazovať na popredných pozíciách v organickom vyhľadávaní Google. Tento krok môžeme rozdeliť na dve časti, teda na tie, ktoré ovplyvníme priamo na našich stránkach (On page SEO) a na tie, ktoré nemáme plne v našej moci a budeme sa spoliehať na pomoci externých stránok (Off page SEO).

On page SEO

Pre Google je veľmi dôležité aby bola štruktúra vytváraného webu optimalizovaná podľa všeobecných noriem (HTML tagy). Teda aby nadpis bol označený ako nadpis, text ako text, alebo popis produktu ako popis produktu. Toto všetko redakčný systém WEXBO® nastavuje automaticky pri vyplňovaní jednotlivých položiek v administrácií. Môžeme sa tak venovať len naozaj dôležitým veciam a tým je tvorba pútavého a relevantného obsahu. Takými môžu byť správne nadpisy článkov, produktov, popis kategórií alebo produktov alebo texty na Vašom blogu, či v návodoch pre zákazníka. Práve dobré a správne formulované texty dostáva web stránku do popredia vo vyhľadávaní. Podporiť ich zverejnenie tiež môžete napr. sociálnymi sieťami ako je Facebook, Twitter či Instagram. Google miluje obsah a práve obsah je odbornou verejnosťou považovaný za kráľa SEO. Dôležité je však zdôrazniť, že tento obsah by mal byť jedinečný, teda písať ho vlastnými slovami s použitím rôznych kľúčových slov, na ktoré sa chceme zobraziť na popredných priečkach vo vyhľadávaní.

Vytvárajte jedinečný obsah na konkrétne kľúčové slová.

Off page SEO

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že akákoľvek relevantná stránka, ktorá má podobný obsah alebo ju navštevuje podobné publikum tomu Vášmu, je tak ideálna aj na to, aby sa na nej zobrazil odkaz na Váš web. Google takýmto odkazom na externých stránkach prikladá mimoriadne veľkú váhu a pokiaľ sa jedná o naozaj relevantné zdroje a zároveň sú tieto zdroje všeobecne dôveryhodné, tak stránky, na ktoré odkazy smerujú sú odmenené aj uprednostňovaním vo vyhľadávaní na konkrétny dopyt. Jednoducho povedané čím viac relevantných a dôveryhodných externých zdrojov bude odkazovať na Vašu stránku, tým bude Vaša stránka v očiach Googlu lepšie hodnotená.

Budovanie spätných odkazov na stránku je dlhý a prácny proces. V niektorých prípadoch môžete pomáhať potencionálnym zákazníkom na diskusných fórach, kde v rámci pravidiel diskusného fóra zobrazíte aj odkaz na web prípadne odkázali na návod, ktorý ste už mali na stránke. Tiež môžete kontaktovať administrátorov stránok, ktoré majú podobné publikum so žiadosťou o zverejnenie Vášho PR článku na ich webe. V niektorých prípadoch to môže byť zadarmo, ak bude článok pre nich prínosom a v niektorých prípadoch si za PR článok zaplatíte (vďaka službe na to určenej ich zoznam dostanete na striebornom podnose aj s cenou za zverejnenie článku). Jednoducho sa snažte zobraziť link na Vašu stránku v čo najviac relevantných weboch a to aspoň raz za mesiac (napr. v magazínoch, súvisiacich blogoch, portáloch na zľavy, špecializovaných katalógoch, verejných diskusných fórach alebo na stránkach partnerov, ktorý priamo nie sú Vašou konkurenciou ale ich návštevníci majú podobný alebo súvisiaci nákupný zámer).

Komunikujte, pomáhajte, prezentujte firmu a svoje služby na iných stránkach. Budujte si dôveru na internete.

Analýza web stránky a eshopu

Aby ste zistili, ktoré kroky prinášajú najväčší počet reálnych zákazníkov v podobe konverzie nasaďte analytické nástroje. V nich následne časom môžete porovnávať rôzne metriky v rôznych časových intervaloch. Až na základe získaných dát odporúčame venovať sa nedostatkom a zdokonaľovali tie, ktoré naozaj fungovali pre Váš typ podnikania.

Merajte, analyzujte a sledujte štatistiky a budujte až na základe výstupných informácií.

Záver

Najdôležitejšie je určiť si priority! V tomto prípade začať s tým, čo sa dá nastaviť rýchlo, ľahko a čo prinesie najrýchlejšie relevantné výsledky. Až následne pristupovať ku krokom, ktoré sú náročnejšie, vyžadujú väčší čas na realizáciu a aj spätnú väzbu.

Contact uswe are providing the support from 9 am to 5 pm