line

Čo potrebujem na vlastný eshop?

Podnikanie na internete sa dnes stáva jedným z najdostupnejších a najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí v podnikaní. Nákup ako aj predaj na internete je dnes pohodlným a rýchlym riešením prakticky pre každého. Ak ste sa rozhodli aj Vy podnikať na internete ukážeme Vám krátky návod k vybudovaniu vlastného eshopu aj s informáciami, čo všetko potrebujete na vlastný eshop, koľko to všetko bude stáť aj s časovým intervalom, kedy už bude Váš eshop plne funkčný na internete.

V čom začať podnikať?

Tak v tom Vám úprimne asi neporadí nikto a ak áno, radšej si to sami preverte. Fungovať môže všetko, od predaja gombíkov až po kamióny. Všetko závisí od toho, ako sa danej oblasti sami rozumiete, ako dobre poznáte klientelu, či máte skúsenosti s konkrétnym produktom alebo službou, aké sú ich výhody a nevýhody a či je o ne na trhu aktuálny záujem. Hľadať sa však určite oplatí vymyslené ešte zďaleka nie je všetko!

 • Čas: neznámy Cena: 0€
  Za informácie nezaplatíte ani cent. Čas sa určiť samozrejme nedá, no keďže vybranému podnikaniu budete venovať pravdepodobne množstvo času je dôležité si naozaj veľmi dobre premyslieť do čoho pôjdete a čomu svoj drahocenný čas budete obetovať.

Prieskum trhu

Okrem času to nič nestojí, no ide asi o najdôležitejší bod pri zakladaní eshopu a síce zistiť, či je o konkrétny produkt naozaj záujem a v akej fáze sa nachádza prípadná konkurencia, aké služby ponúka a aké úsilie Vás bude stáť sa im vyrovnať. Následne je nutné zistiť, čo na konkrétnom trhu chýba a čím by ste presvedčili zákazníka aby nakupoval práve u Vás a nie u konkurencie.

 • Čas: neznámy Cena: 0€
  Koľko času budete venovať prieskumu trhu je na Vás, záleží na veľkosti trhu konkrétneho produktu ako aj počte konkurenčných eshopov.

Podnikateľské oprávnenie

Podnikanie na internete sa nijak neodlišuje od bežného podnikania. Na predaj produktov alebo služieb cez eshop je teda nutné založiť si živnostenské oprávnenie. Výber správnej formy, či už živnosť alebo založenie s.r.o. odporúčame konzultovať s odborníkom, pretože každé z nich má svoje výhody a nevýhody.

 • Čas: v priemere 5 dní Cena: 0€ - 150€/250€
  Založiť si živnosť je pomerne jednoduché a dokážete to aj online a zadarmo. Rovnako ako v prípade s.r.o., no existujú určité postupy ale jej založenie môžete zveriť firme, ktorá Vám s.r.o. založí od 150€ do 250€ a to už do dvoch týždňov.

Získanie dodávateľa

Ak už máte predstavu, čo chcete na svojom eshope predávať, ďalším krokom je získať dodávateľa (napr.: veľkoobchod) daných produktov či služieb. Keďže sa môže jednať o stovky až tisícky produktov dodávateľ by mal vedieť poskytnúť produkty v štruktúrovanom súbore zväčša vo formáte CSV, XML, JSON. Takýto súbor následne jednoducho importujete cez administráciu eshopu, ktorý naplní eshop produktami s obrázkami, popisom a ďalšími parametrami jednoducho a rýchlo.

 • Čas: 2 dni Cena: 0€
  Získať dodávateľa môžete priamo vo vyhľadávači, portáloch určených na dopyt, prípadne katalógoch na to určených. Uzavretie zmluvy si nevyžaduje žiadne poplatky.

Založenie eshopu

Vytvorenie eshopu je v dnešnej dobe pomerne jednoduché aj pre bežného užívateľa internetu, ktorý nemá žiadne znalosti s tvorbou eshopu. Vyskúšať si to môžete sami vytvorením testovacieho eshopu na stránke https://wexbo.com/eshop/ po kliknutí na tlačítko VYSKÚŠAŤ ZADARMO. Dizajn aj obsah môžete okamžite upravovať a rozširovať jeho sortiment. Systém obsahuje všetky dôležité funkcie moderného eshopu. Začnite už dnes a zistíte, že je to naozaj jednoduché. K dispozícií Vám je podpora integrovaná priamo v administrácií prípadne môžete pri tvorbe eshopu využiť rôzne návody alebo rozsiahle nápovedy, ktoré obsahuje každá položka v redakčnom systéme WEXBO®.

 • Čas: ihneď – 2 týždne Cena: od 11€ mesačne
  Vytvorenie testovacej prevádzky eshop sa dá prirovnať rýchlosti svetla, no jeho nastavenie a naplnenie môže nejaký čas trvať. Je to individuálne napríklad od počtu produktov, množstva textov a podobne. Cena závisí od obdobia, ktoré si objednáte ale pri platbe na 2 roky je cena v prepočte 11€ mesačne za plne funkčný a moderný eshop.

Dodanie a platba

Každý tovar musí byť zákazníkovi bezpečne doručený v rámci oblasti alebo regiónu, do ktorého svoje produkty alebo služby ponúkate. Či už ide o lokálny predaj v rámci mesta, štátu, európskej únie alebo sveta je dobré si nechať vytvoriť cenovú ponuku u rôznych prepravných služieb, ktoré môžu poskytovať rôzne ceny pri rôznych rozmeroch a váhach konkrétnych balíkov. Za zmienku určite stoja aj výdajné miesta, ktoré sú pre zákazníka lacnejšie a dostupnejšie na vyzdvihnutie v dobe, ktorá mu vyhovuje. S takýmto prepravcom následne uzatvárate zmluvu o spolupráci. Využiť však môžete aj jednoduchší spôsob lokálnej pošty.

 • Čas: 2 dni Cena: 0€
  Po odoslaní žiadosti Vám väčšina dopravcov do 24 hodín pošle cenovú ponuku šitú na mieru pre Vaše potreby. Uzavretie zmluvy si nevyžaduje žiadne poplatky.

Pri platbách je samozrejmosť založiť si bankový účet, no pre rýchlejšie vybavenie objednávok tiež odporúčame využiť platobné brány, ktoré dokážu platbu z akejkoľvek banky alebo kreditnej karty zaznamenať na Vašom účte do niekoľkých sekúnd. Vďaka tomu je tovar zákazníkovi možné doručiť v kratšom čase.

 • Čas: 1 deň Cena: od 0€
  Bankový účet si založíte už aj dnes a to zadarmo. Nemusíte dokonca platiť ani žiadne mesačné poplatky. Niektoré banky však môžu ponúkať služby, ktoré budú pre Vaše podnikanie výhodnejšie, preto je výber banky tiež individuálny. V prípade platobných brán je možné zmluvu podpísať už do 24 hodín. Poplatky si určuje každá platobná brána inak.

Financie a podnikateľský plán

Ideálnym financovaním sú vlastné zdroje. No ak svojmu projektu naozaj veríte a ste presvedčený, že sa dokáže uchytiť na trhu existujú možnosti ako získať finančnú podporu aj v podnikaní:

 • Investor prípadne sponzor
 • Pôžička z banky
 • Štátny príspevok (Dotácie, Eurofondy, Slovak Business Agency, Czechinvest, ...)
 • Príspevok na podnikanie od úradu práce (ÚPSVaR)

Základom je vždy podnikateľský plán, ktorý Vám a Vašim spoločníkom ukáže konkrétne kroky, ktorým sa budete venovať, koľko to bude stáť ako aj čas, ktorý budete jednotlivým krokom venovať. Každý, koho oslovíte bude vyžadovať plán realizácie, prognóz alebo analýzy a je jedno či pôjde o investora alebo banku.

 • Čas: neurčený Cena: prípadné úradné poplatky
  Jedná sa plne o individuálny prístup. Či už ide o investora, banku alebo príspevok, nejaký čas to pravdepodobne trvať bude. Vždy sa však nájdu výnimky, napríklad ak je investor nadšený z Vášho plánu, v prípade banky hrá veľkú úlohu bonita a napríklad v eurofondoch zasa pokrytie segmentu aktuálnej výzvy. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť od ÚPSVaR môžete po splnení podmienok získať napríklad už do 3 mesiacov.

Zákonné povinnosti

Dane a smrť sú vraj jedinou istotou človeka, no keďže pravdepodobne budete podnikať na území európskej únie neminú Vás ani povinnosti spojené s eshopom, ktorý musí splniť množstvo ďalších legislatívnych pravidiel. Nejde však o nič zložitého, zväčša ide o súbor dokumentov, ktoré určujú pravidlá a postupy, ktoré chránia Vás a nakupujúceho pri používaní a nakupovaní na Vašom eshope.

 • Čas: 2-7 dní Cena: 0€ - 50€
  K dispozícií máme vzorové dokumenty, ktoré môžete zadarmo stiahnuť a upraviť pre Váš subjekt. No v prípade špecifických požiadaviek odporúčame obrátiť sa na odborníka, ktorý všetky potrebné dokumenty vytvorí za prijateľný poplatok.

Zákaznícky servis

Zákazník sa bude pýtať, preto buďte pripravený a postupne rozširujte svoju databázu najčastejších otázok a odpovedí na ne, ktoré následne zverejníte v stručnej podobe do sekcie, ktorá bude pre zákazníka viditeľná pri nákupe prípadne ich jednoducho bude možné odkázať na konkrétny link. Buďte zákazníkovi vždy na blízku, či už ide o kontakt cez tel., email alebo veľmi obľúbenú formu online chatu priamo zo stránky eshopu. Vaša starostlivosť o zákazníka sa určite odzrkadlí na referenciách, ktoré sú vždy tou najlepšou reklamou.

 • Čas: 1-2 tretiny času v práci Cena: minimálne náklady
  Musíte si uvedomiť, že čím viac procesov pre zákazníka popíšete v návodoch, tým skôr vyriešite jeho problém. No nie všetko je možné popísať, preto zákazník bude používať všetky dostupné kanály, ktoré ponúknete. Nezabudnite, že nech budete poskytovať akýkoľvek produkt alebo službu vždy bude nutný aj po-predajný zákaznícky servis.

Zviditeľnenie eshopu

Vytvorením eshopu Vaše skutočné podnikanie nekončí. Je nutné o novom eshope informovať široký internet a to napríklad na sociálnych sieťach, v článkoch a diskusných fórach na portáloch, ktoré sú blízke alebo priamo zamerané na Vaše cielené publikum. Dobrým propagačným materiálom tiež môže byť Váš blog, na ktorom sa venujete problematike poskytovaných služieb a tovarov. To všetko Vás časom môže dostať na tak vysnívané popredné pozície v Googli pre relevantné vyhľadávané slovo alebo frázu.

 • Čas: aspoň hodinku denne Cena: 0€ - 40€/PR článok
  Vybudovanie značku (branding) nie je niečo, čo môžete urobiť v jednom mesiaci. Pracovať na nej musíte celoročne. Na začiatok stačí ak sa napríklad raz za týždeň alebo mesiac spomenie URL adresa Vášho eshop na internete a jeden či dva články za mesiac na Vašom blogu. Google tak jednoducho povedané zistí, že Váš eshop je naozaj živí a nie je len statickou stránkou o ktorej nikto nehovorí.

Marketing pre eshop

„Keby som mal vo vrecku posledný dolár, minul by som ho na reklamu.“ (Henry Ford)

V internetovom marketingu dnes môžeme využiť veľmi jednoduché PPC systémy (cena za klik – platíte len za kliknutie na Vašu reklamu), ktoré spropagujú Váš eshop vo vyhľadávačoch ako Google, Seznam alebo sociálnych sieťach ako je Facebook či Instagram prípadne na streamoch ako je YouTube, ale aj na bežných spravodajských a odborných portáloch. Využiť tak môžete služby Google Ads, Sklik, Azet klik, Facebook Ads, Etarget a podobne. Zvlášť pre eshopy sú veľmi dôležité exporty na portály ako sú Heureka, Pricemania alebo Google nákupy (vyhľadávaný produkt sa zobrazí vo vyhľadávaní s názvom, obrázkom a cenou priamo v Googli). Predaj Vašich produktov však môžete rozšíriť napríklad ponukou na inherentných portáloch ako je eBay, Amazon, Aukro a podobne. V prípade služieb na portáloch z témy „ja spravím“ alebo rôzne stránky pre zadanie dopytu. Veľmi dobrým marketingom je partnerský program, provízny systém alebo inak Affiliate sieť, ktorá združuje obchodníkov s predajom a Vaše produkty budú na svoje náklady ponúkať rôznym zákazníkom za vopred dohodnutú províziu. Zaplatíte teda len vtedy, ak Vám získa reálneho zákazníka, ktorý vytvorí objednávku. Reklama na internete má množstvo variácií, nájdite si ten svoj.

 • Čas: veľa Cena: asi najväčšiu časť rozpočtu
  Marketingu sa oplatí venovať množstvo času, pretože práve on Vám prináša nových zákazníkov a práve on predáva Vaše produkty alebo služby. Na marketingu je krásne práve to, že si viete približne určiť cenu reklamy alebo priamo konverzie a nikdy by nemala presiahnuť Vašu maržu za predaný produkt. Takto nastavená reklama dokáže fungovať efektívne celý čas a to aj v prípade vysokých nákladov, ale vždy so ziskom. V prípade, že sa reklame nerozumiete odporúčame obrátiť sa na reklamnú agentúru, ktorá sa venuje čisto internetovému marketingu.

Neustály progres

Je naozaj veľmi dôležité na sebe pracovať a neustále sa zlepšovať, sledovať aktuálne trendy, rozširovať portfólio svojich služieb a produktov. Ak aj budete špičkou vo svojom obore, Vaša konkurencia sa Vás bude vždy snažiť dobehnúť poskytovaním rovnakých služieb, ktorých ste možno boli tvorcom. Ak však vo vývoji budete neustále progresívny, budete vždy o krok pred nimi.

  kontaktieren Sie unswir bieten den technischen Support während der Arbeitstage