line

Vytvorením stránok v našom systéme splníte len jenu časť tvorby stránok, no a tou druhou je ich propagácia na internete. Je viac než isté, že vytvorené stránky Vám neprinesú návštevníkov/zákazníkov samé od seba. Pomocný marketingový plán nájdete v administrácii v sekcii Podpora / Marketing s podrobnými návodmi, ktoré Vám môžu vylepšiť a zviditeľniť stránky na internete.

Ako vybrať názov domény?#

Jednoduché a výstižné názvy domén sú často kupované len za účelom ďalšieho predaja. Zvyčajne ide o názov, ktorý by bol veľmi ľahko vyhľadateľný medzi konkurenčnými webmi, ako napr. www.fotografovanie.sk. Na takýchto doménach sa často nič nenachádza, iba informácia, že je „na predaj“. Ak napr. predávate kvety, radi by ste kúpili doménu www.kvetinarstvo.sk alebo www.predajkvetov.sk. Avšak tieto stránky už niekto vlastní a nepýtal by si za ne len pár eur. Akú doménu teda kúpiť? Ak máte veľký záujem o konkrétnu doménu, môžete jej vlastníka kontaktovať a spýtať sa na cenu. Zvyčajne však záujemcu cena odradí, nebojte sa preto vymyslieť vlastný názov. Ten by mal čo najviac vystihovať oblasť Vášho pôsobenia, činnosti či predaja. Vždy si názov domény vyslovte, napr. ako by znela v reklame v rádiu a spýtajte sa známeho, ako by doménu napísal. Ide najmä o komplikované prípady názvov, kde je pri vyslovení sporné, či sa píše „s“ alebo „z“, „x“ alebo „ks“, „y“ alebo „i“ a pod. V prípade, že máte záujem o dvoj- a viacslovný názov, používajte radšej doménu bez pomlčky. V rádiu vyznie lepšie „vévévé predajkvetov sk“ ako „vévévé predaj pomlčka kvetov sk“. Pre istotu však zakúpte aj doménu s pomlčkou, aby Vám ju nekúpila konkurencia a nasmerujte ju na tú bez pomlčky. V prípade nejednoznačného písania jej názvu (spomínané „s“ alebo „z“ či „y“ alebo „i“) kúpte pre istotu aj tú.

A ako teda zvoliť správny názov domény?

Názov by mal odrážať Vašu činnosť, resp. to, čo Vaši zákazníci zadajú do vyhľadávača, ak chcú Vašu službu nájsť. Predávate spomínané kvety a domény, o ktoré máte záujem, sú obsadené? Pridajte ku „kvetinárstvo“ napr. názov Vášho kvetinárstva, mesto, v ktorom pôsobíte, pridajte kvetinám určitý prívlastok a pod. Môžete tak vytvoriť napr. domény www.kvetinarstvokristina.sk alebo www.predajkvetovtrencin.sk“ a i. Ďalšou možnosťou je zakúpenie zahraničnej domény. Na Slovensku pôsobia najdôveryhodnejšie .sk domény, v Čechách .cz, každá krajina má určitú priradenú. V prípade, že chcete ostať „neutrálny“, môžete kúpiť .eu doménu, .com, .co, .net, .biz. V dnešnej dobe sa dajú vytvoriť aj vlastné, ak nie je dostupná .sk, odporúčame .com, .eu alebo .co. Ak podnikáte vo viacerých štátoch, zaregistrujte si doménu pre každú krajinu – napr. na Slovensku www.predajkvetov.sk, pre Česko www.prodejkvetin.cz a pod.

Pozor na registráciu domén, ktoré by mali mať v názve určitú komerčnú značku, napr. McDonalds, Fanta, Mary Kay a pod. S veľkou pravdepodobnosťou by Vás niektorá zo spoločností kontaktovala a prinajlepšom požiadala o jej zrušenie, v horšom prípade mohla žalovať. Vytvorili ste si web/eshop a doménu už máte vybranú? Zadajte doménu, vyplňte fakturačné údaje, prejdite do ostrej prevádzky Vašich stránok a doménu Vám môžeme zaregistrovať my.


Čo je SEO a ako ho nastaviť?#

Základné informácie#

Optimalizácia pre vyhľadávače, SEO alebo SEO optimalizácia sú techniky na zlepšenie pozície stránok vo výsledkoch vyhľadávania v internetových vyhľadávačoch (Google, Bing, Seznam,...). Jej správnym nastavením docielite to, že Vaše internetové stránky sa umiestnia na vyšších pozíciách vo výsledkoch vyhľadávania. Čím vyššie sa umiestnia, tým lepšie. Užívateľ vyhľadávajúci na internete určitý obsah si zväčša prezrie len prvé dve až tri stránky vyhľadaných odkazov. Ak sa teda Vaše stránky nachádzajú na ďalších stránkach (štvrtá, piata...), je možné, že sa k nej užívateľ ani nedostane. Je preto dôležité niečo sa o SEO naučiť a venovať jej pozornosť.

SEO je však dlhodobá záležitosť a treba byť trpezlivý, netreba sa ihneď znepokojovať, pretože sa Vaše stránky nezobrazujú na prvých stránkach vyhľadávača ihneď po ich založení. Je to nepríjemné, ale týmto procesom si prešli všetky stránky, a treba tak vydržať a snažiť sa urobiť SEO naozaj čo najefektívnejšie. SEO závisí napr. od sily a množstva konkurenčných stránok, od veku domény, spätných odkazov, kľúčových slov, popisu jednotlivých častí webu, unikátneho obsahu a pod. Vo vysoko konkurenčnom prostredí môže trvať veľmi dlho, mesiace až roky, kým sa stránka dostane na prednejšie miesta vo vyhľadávaní. V prípade nižšej alebo úplne minimálnej konkurencie stránok podobných tej Vašej (resp. v tej istej/podobnej oblasti predaja, podobných produktov, rovnakom segmente) je veľká pravdepodobnosť, že sa dostanete na vyššie pozície oveľa skôr.

SEO si môžete nastaviť sami alebo požiadať o to firmu, ktorá sa jej venuje. V prvom prípade odporúčame čítať novinky z tejto oblasti, rôzne diskusné fóra, pýtať sa, ... Firiem venujúcich sa SEO je samozrejme viacero a ceny ich služieb sa pohybujú v rôznych intervaloch. Niektoré firmy ponúkajú základnú analýzu SEO optimalizácie zadarmo a neskôr sa môžete rozhodnúť, či dáte na ich odporúčania alebo si objednáte službu rovno u nich.

Netreba však zabúdať, že algoritmy, ktoré vyhľadávače (Google, Bing, Seznam,...) používajú na prehľadávanie a následné indexovanie stránok, je veľmi komplikovaný. Naštudovaním a správnym nastavením SEO sa však Vaše šance na dosiahnutie vyššej pozície a teda ľahšie nájdenie Vašich stránok rapídne zväčšia.

Ako nastaviť SEO#

Nedá sa povedať, ktoré z prvkov SEO optimalizácie sú najdôležitejšie. Ide o mix techník, do ktorých patrí napríklad titulný názov, popis, kľúčové slová webu, jednotlivých článkov, obrázkov a produktov, použitie spätných odkazov, rýchlosť načítania stránok no a samozrejme hlavne kvalitný či unikátny obsah (text na stránkach). Vyhľadávače v súčasnosti dokážu pracovať spolu s optimalizáciou sociálnych médií, PR článkami a inými prvkami online marketingu a svojimi algoritmami sa tiež snažia "vytlačiť" z výsledkov vyhľadávania weby s nekvalitným obsahom a štruktúrou, či nedôveryhodné a podozrivé stránky. Ak zistíte, že jeden z prvkov SEO Vám pomohol, nezačnite to s ním preháňať a nepoužívajte len ten. Ak bude Vaša stránka vyzerať neprirodzene a umelo, vyhľadávaču sa to páčiť nebude, a tak Vám nepomôže dostať sa na vyššie pozície vo vyhľadávaní.

Titulný názov (TITLE)#

Titulný názov, titulok resp. title je potrebné vyplniť kvalitne, aby zodpovedal obsahu danej stránky, článku, obrázku a pod. Zobrazuje sa na karte v prehliadači a je dôležitý ako pre vyhľadávače, tak aj pre návštevníka (ak má otvorených viacero kariet, rýchlo sa zorientuje v tom, ktorá je tá, na ktorej má otvorenú Vašu stránku). Odporúčaný počet znakov titulného názvu je 70 znakov. V systéme je možné titulný názov zadať pre celý web, menu položky, jednotlivé produkty, kategórie a články. Ak nebude daná položka vyplnená, titulným názvom bude automaticky práve názov konkrétnej menu položky, produktu či článku.

Jednou z najčastejších chýb je zanedbanie rôznorodosti titulkov a ich vypĺňania vôbec. Nezabudnite ho teda zadať rôzne pre každú časť stránky, teda pre jednotlivé položky menu, články, kategórie produktov, jednotlivé produkty a pod., pričom jedinečný výraz by mal byť umiestnený na začiatku. Titulné názvy by nemali byť veľmi stručné, v prípade produktu je dobré použiť označenie produktu + jeho krátky popis, napr. popísanie jeho využiteľnosti.

Je potrebné, aby boli titulky konkrétne. Titulok „Fotografovanie“ je príliš všeobecný. Použite radšej dlhší a najmä konkrétnejší popis Vašich služieb či produktov, v tomto prípade napr. „Fotografovanie portrétov, zásnub a svadieb v Prešovskom a Košickom kraji“. Odporúča sa tiež pridať na koniec titulkov aj názov domény, avšak žiadny iný dlhý popis, ktorý by sa v každom titulku opakoval. Optimalizované výrazy sa tiež odporúča mať na začiatku titulku. Titulky by nemali byť vytvárané spôsobom použitia viacerých synoným či podobných výrazov, napr. fotenie, fotografovanie, fotografia, pretože takýto titulok vyzerá umelo a nepôsobí jedinečne a konkrétne.

Titulný názov možno v administrácii pre Váš web nastaviť v nasledovných sekciách:

Možnosti nastavenie v systéme

  • celé stránky - v sekcii Nastavení / Web v položke "Titulní název webu (title)". Napr.: Fotografovanie portrétov, zásnub a svadieb v Prešovskom a Košickom kraji
  • menu - v sekcii Články / Menu v úprave konkrétnej menu položky, v záložke SEO v položke "Titulní název (title)". Napr.: Fotogaléria svadieb
  • články - v sekcii Články / Články v úprave konkrétneho článku, v záložke SEO v položke "Titulní název (title)". Napr.: Fotografovanie na Trenčianskom hrade
  • kategórie - v sekcii Produkty / Kategorie v úprave konkrétnej kategórie, v záložke SEO v položke "Titulní název (title)". Napr.: Digitálne zrkadlovky
  • produkty - v sekcii Produkty / Produkty v úprave konkrétneho produktu v záložke SEO v položke "Titulní název (title)". Napr.: Canon EOS 500D - cenovo dostupná zrkadlovka

Popis#

Popis (description) sa zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania pod titulným názvom webu/eshopu. Uvádzajú sa rôzne „optimálne“ dĺžky, od 155 znakov po 200 - 250 znakov, a odporúčajú sa doň zahrnúť niektoré kľúčové slová. Nezabudnite popis vkladať aj pri jednotlivých článkoch, kategóriách či menu položkách. Popis by mal obsahovať aspoň pár kľúčových slov, ktoré ste v danej položke použili.

Ak ste nedokázali „zmestiť“ ponuku Vášho eshopu do kľúčových slov, môžete ďalšie dôležité výrazy doplniť do popisu webu. Popis možno nastaviť v administrácii aj pre ďalšie položky, uvádzame príklady:

  • celé stránky - v sekcii Nastavení / Web v položke "Popis webu (description pro vyhledávače)" - Do našej ponuky patria digitálne fotoaparáty, zrkadlovky, kompakty, objektívy, blesky a ostatné fotografické príslušenstvo, dáždniky a iné štúdiové vybavenie a služby, napr. tlač fotografií či čistenie snímačov. Nízke ceny a najkratšie dodacie lehoty.
  • menu - v sekcii Články / Menu v úprave konkrétnej menu položky v záložke SEO v položke "Popis (description)" - V prípade menu položky „kontakt“ napr.: Nájdete nás v Trenčíne na Obchodnej ul. 4, kontaktovať nás môžete na tel. čísle +421 123 456 789 alebo na e-mailovej adrese info@vasafirma.sk.
  • články - v sekcii Články / Články v úprave konkrétneho článku v záložke SEO v položke "Popis (description)" - V prípade recenzie fotoaparátu možno napísať napr.: Recenzia novej digitálnej zrkadlovky s CMOS snímačom a záznamom videa v HD rozlíšení – Canon EOS 500D.
  • kategórie - v sekcii Produkty / Kategorie v úprave konkrétnej kategórie v záložke SEO v položke "Popis (description)" Napr. pre kategóriu „fotoaparáty“: Široká ponuka digitálnych fotoaparátov, od kompaktov až po profesionálne zrkadlovky, značiek Canon, Nikon, Olympus a iných svetových výrobcov.

Kľúčové slová#

Kľúčové slová (keywords) možno taktiež nastaviť pre celý web/eshop, jednotlivé produkty, kategórie produktov, články a i. Ide o slová, ktoré užívateľ zadá do vyhľadávača (Google, Yahoo, napr. „zrkadlovka Canon“) a na základe ktorých mu vyhľadávač ponúkne relevantné odkazy. Pre ich správne vyplnenie treba premýšľať o tom, ako asi uvažuje zákazník/užívateľ, ak Vás chce nájsť na internete a aké asi slová zadáva. Kľúčové slová by teda mali čo najlepšie vystihnúť obsah Vášho webu/eshopu, služby, ktoré ponúkate, názov Vašej firmy, typy produktov, ktoré predávate a pod., teda slová relevantné obsahu Vášho webu aj činnosti. Odporúča sa použiť 70 znakov, resp. 5 až 10 kľúčových slov a oddeliť ich čiarkou. Kľúčové slová možno nastaviť v administrácii pre viacero prvkov, pod konkrétnou cestou k ich nastaveniu uvedieme príklady:

Daný parameter už nie je pre vyhľadávače (Google, Bing, Seznam, ...) tak dôležitý ako kedysi, keďže stránky skôr indexujú na základe iných parametrov (hlavne obsahu stránky). Napriek tomu daný parameter môžu využívať iné systémy získavajúce informácie o stránkach. Z hľadiska SEO optimalizácie tak odporúčame venovať sa skôr iným parametrom ako vypĺňaniu kľúčových slov.
  • celé stránky - v sekcii NASTAVENIA / WEB v položke "Klíčová slova (keywords pro vyhledávače)" - Eshop, ktorý predáva fotoaparáty a príslušenstvo k nim: Digitálne fotoaparáty, zrkadlovky, objektívy, blesky, brašne, statívy, odrazové dosky, dáždniky
  • Pre ďalšie časti webu sa odporúča zadávať 3 až 5 kľúčových slov.
  • menu - v sekcii Články / Menu v úprave konkrétnej menu položku v záložke SEO - Pre menu položku, v ktorej je viac informácií o Vašej firme: Foto Firma s. r. o., Trenčín, kontakt, telefón, e-mail
  • články - Články / Články v úprave konkrétneho článku v záložke SEO v položke "Klíčová slova (keywords)" - Ak píšete recenziu k nejakému produktu, napr. k digitálnej zrkadlovke, môžete použiť napr.: Canon EOS 500D, recenzia, novinka, ukážky fotografií
  • kategórie - v sekcii Produkty / Kategorie v úprave konkrétnej kategórii v záložke SEO v položke "Klíčová slova (keywords)" - Pre kategóriu „fotoaparáty“ napr.: Digitálne fotoaparáty, zrkadlovky, kompaktné, ultrazoom, analóg
  • produkty - v sekcii Produkty / Produkty v úprave konkrétneho produktu v záložke SEO v položke "Klíčová slova (keywords)" - V prípade digitálnej zrkadlovky Canon EOS 500D napr.: Canon EOS 500D, digitálna zrkadlovka, amatérska, CMOS snímač

URL odkaz#

URL odkaz možno tiež nastaviť pre viaceré prvky webu (menu položky, články, produkty, kategórie, ...). Určuje, aký tvar bude mať adresa daného menu, článku, produktu a pod. Niektoré weby/eshopy vytvárajú tieto odkazy veľmi zložito a neprehľadne, napr. v nej môžeme vidieť časť kódu, rôzne zhluky znakov, ktorým nerozumieme alebo ID daného článku/produktu, napr.: www.vaseshop.sk/Default.aspx?CatID=6221

Z odkazu by malo byť užívateľovi (a najmä vyhľadávaču) jasné, v ktorej časti webu/eshopu sa nachádza a čo táto časť obsahuje. V ideálnom prípade by mala vyzerať adresa podobne ako: www.vaseshop.sk/notebooky/macbook-pro-13-retina alebo len www.vaseshop.sk/macbook-pro-13-retina

Alternatívny text#

Alternatívny text alebo len alt text sa týka obrázkov. Tie sú pre celkový dizajn internetovej stránky, kvalitný obsah a zaujatie návštevníka nevyhnutnou súčasťou webu. Vyhľadávač však nevie rozpoznať, čo sa na obrázku nachádza, a tak je potrebné zadať jeho popis. Tento musí byť relevantný, vyjadrovať obsah toho, čo sa na obrázku nachádza, ideálne daný popis (jedna veta) obsahuje aj kľúčové slová. Okrem súvislosti so SEO je potrebný popis obrázku aj pre nevidiacich alebo v prípade, že sa z nejakého dôvodu návštevníkovi Vášho webu obrázok nezobrazí správne (napr. má zobrazovanie obrázkov vypnuté v prehliadači).

Okrem popisu obrázku je dôležitý aj samotný názov obrázku. Ten by mal samozrejme čo najpresnejšie vystihovať to, čo sa na ňom nachádza. Ak máte napr. fotografiu Trenčianskeho hradu v noci, nazvite obrázok trenciansky_hrad_v_noci.jpg. Nielen pre SEO je to lepšie ako mať názov obrázku predvolený fotoaparátom, napr. IMG_9854.jpg.

Prispôsobenie priečinka dokáže tiež pomôcť, rovnako tiež väčšie veľkosti obrázkov, ktoré údajne Google pri vyhľadávaní obrázkov preferuje. Netreba však nahrávať zbytočne veľké obrázky, ktoré by načítanie Vašej stránky mohli spomaliť a návštevníka Vášho webu odradiť.

Obsah#

Obsah, teda text Vášho webu, obrázky, videá a ostatné jeho prvky, by mali byť čo najlepšie zodpovedať obsahu Vašej činnosti a tomu, čo Váš zákazník hľadá. Písanie pútavých textov ide niekomu samé od seba, iní sa musia učiť, ako na to. Články by mali byť unikátne a použité slová relevantné, pretože Google ich vyhodnocuje a zoraďuje stránky po vyhľadaní určitého slova alebo frázy. Ak na písanie podľa Vás nemáte vlohy alebo viete svoj potenciál využiť pre podnikanie iným a výhodnejším spôsobom, môžete využiť služby tzv. copywritera.

Copywriting je činnosť, pri ktorej človek píše pútavé, reklamné či marketingové texty, inzeráty, PR články, slogany, texty webov a pod. Texty musia byť napísané zrozumiteľne, pútavo, presvedčivo, dôveryhodne, treba dbať na štruktúru, formát a rozsah textu a vhodne umiestňovať kľúčové slová. V prvom rade sa však opäť treba vcítiť do kože zákazníka a písať o tom, čo je prínosné preňho, čo ho zaujíma. Na kontrolu Vašich textov existujú tiež viaceré programy, ktoré dokážu ohodnotiť ich kvalitu.

Spätné odkazy sú adresy Vášho webu/eshopu umiestnené na iných internetových stránkach. V prvom rade tak môže ísť o odkaz na Vašu stránku v internetových katalógoch (www.zoznam.sk, www.azet.sk, www.centrum.sk a pod.).

Môžete sa tiež dohodnúť s inou firmou, ktorá na svojom webe umiestni odkaz na Vás a Vy na svojej stránke odkaz túto firmu. Ak ide o dve internetové stránky, ideálnou voľbou je vybrať si za partnerskú stránku web, ktorý s Vašou činnosťou alebo produktmi súvisí.

Ďalším so spôsobov vytvárania spätných odkazov je vytváranie PR článkov s odkazom na Váš web a ich umiestňovanie na weby, ktoré sú ochotné Vašu PR správu publikovať, či už za peniaze alebo zadarmo. Môže ísť o blog alebo spravodajský portál, ktorý by sa ale mal venovať tomu, o čom píšete. Za PR na veľkom slovenskom či českom spravodajskom portáli zaplatíte, avšak niektoré menej známe stránky sa novému obsahu na svojom webe potešia.

Ďalšou možnosťou je uverejňovanie PR článkov na weboch, ktoré slúžia na tento účel. Môže ísť napr. o www.auta-clanky.sk, www.tipblog.cz, www.kratce.info, www.volneclanky.cz, www.mclanky.cz a i. Keďže sa však algoritmus vyhľadávania od Googlu neustále mení, je publikovanie na stránkach zameraných čisto len na PR, otázne. Kým môže byť prospešné dnes, o pár mesiacov už nie.

Netreba však zabúdať na fakt, že uverejnenie toho istého článku na viacerých portáloch nepomôže, skôr môže uškodiť. Treba sa skôr zamerať na rôzne PR články a každý unikátny publikovať len na jednom webe. Odporúča sa publikovať menej, avšak pravidelne. Nielen pre vyhľadávač to vyzerá prirodzenejšie. Spätné odkazy nemusia byť v presnej zhode s textom, odporúča sa odkazovať cez dlhšie slovné spojenia či vety. Nie je tiež dobré, ak je v jednom PR článku veľa odkazov na tú istú stránku. V ideálnom prípade sa PR články nachádzajú na portáloch, ktoré sa danej tematike Vášho článku venujú.

Ďalším spôsobom ako získať spätné odkazy je zdieľanie rôznych súborov s ostatnými. Môže ísť o PDF súbory, prezentácie, obrázky, videá a i. Stále platí, že aj ich obsah by mal byť unikátny, relevantný Vašej činnosti, zaujímavý, dobre štruktúrovaný a pod. V prípade prezentácie alebo PDF súboru môžete zadať odkaz rovno do textu týchto súborov, v rámci videa alebo obrázku môžete umiestniť odkaz do popisu k nemu, príp. k Vášmu profilu na webe, na ktorý súbory nahráte. V prípade PDF súborov môže ísť o stránky www.docstoc.com, www.issuu.com, azda najznámejšou stránkou na uploadovanie je www.slideshare.net, pre videá www.dailymotion.com a pre obrázky známy www.flickr.com.

Ďalšou možnosťou a dnes už nevyhnutnou súčasťou každej firmy sú sociálne siete. Nejde už len o Facebook (www.facebook.com) alebo Twitter (www.twitter.com), presadiť sa snaží aj Google+ (www.plus.google.com), obrázkové Pinterest (www.pinterest.com), Flickr (www.flickr.com) alebo 500px (www.500px.com), do triedy sociálnych sietí sa radí aj YouTube (www.youtube.com) s hudbou a videami alebo StumpleUpon (www.stumbleupon.com) plný zaujímavostí a inšpirácií. Už samotný vhodne zvolený názov Vašej facebookovej stránky alebo firemného profilu na Google+ môže byť pri vyhľadaní správneho výrazu na poprednejších miestach. Vďaka zdieľaniu článkov, videí a zaujímavých textov môže Vašu stránku navštíviť niekoľkokrát viac užívateľov ako doteraz.

Najviac lichotivým spôsobom vytvárania spätných odkazov je dobrovoľné zdieľanie rôznymi užívateľmi internetu. Na to musí byť obsah Vášho článku/webu/videa až tak zaujímavý a výnimočný, aby boli ľudia ochotní sa s ním podeliť s ostatnými a umiestňovali ho na svoje weby sami od seba. Môže tak ísť o článok spomínajúci nový vedecký objav, novinku na trhu, vtipné video, humornú historku, niečo užitočné a pod. Treba prichádzať čo najskôr s tým, čo je nové a o čom ostatní nevedia.

Nevymýšľajte však za každú cenu! Nielen na Facebooku sme sa stretli so šokujúcimi správami, ktoré sa často ukázali ako podvodné a hoci ste chceli len kliknúť na odkaz alebo prehrať si video, odkaz sa zrazu objavil na Vašej nástenke. Takéto podvodné správy možno pritiahnu pozornosť a návštevnosť mnohých ľudí, ale v konečnom dôsledku webu nepomôžu. Ľudia si ihneď uvedomia, že na tieto odkazy a stránky naozaj netreba chodiť a upozornenie na ich podvodnosť sa v dnešnej dobe bude po internete šíriť veľmi rýchlo.

POZOR na stránky ponúkajúce niekoľko stoviek či tisícov spätných odkazov. Tieto patria medzi „nekalé“ techniky SEO optimalizácie, ktoré dnes už nie sú veľmi použiteľné (v minulosti napr. aj umiestňovanie textu vo farbe pozadia webu). Takto Vám Google nepomôže, skôr Vám to uškodí a Google stránky posunie vo vyhľadávaní na nižšie pozície.

Na analýzu svojich odkazov môžete použiť viacero nástrojov. Veľa z nich má bezplatnú verziu s určitými základnými funkciami a rozšírenú verziu, za ktorú sa platí. V prípade bezplatných verzií je ideálne ich kombinovať, pretože každý ponúka rôzne funkcie. Najznámejším takýmto nástrojom je Google Webmaster Tools, ktorý by mal používať každý, kto má internetovú stránku. Najmä začiatočníkom so SEO dá prehľadné informácie o odkazoch, návštevnosti, zdrojoch návštev a mnohé i. Ďalšími sú napr. OpenSiteExplorer, Ahrefs, MajesticSEO alebo RankSignals.


Správca webu (Webmaster Tools)#

Webmaster Tools od spoločnosti Google je služba, ktorá Vám pomáha monitorovať a starať sa o správne zobrazovanie a prezentáciu Vašej stránky vo výsledkoch vyhľadávania. Môžete nastaviť, ktoré z častí webu sa budú vo výsledkoch vyhľadávania zobrazovať a ktoré nie alebo riešiť problémy so spamom. Naučíte sa aj to, ako vidí Váš web Google a pre SEO optimalizáciu je dôležité práve to. Nástroje správcu webu umožnia tiež zistiť, vďaka ktorým kľúčovým slovám sa Váš web objavil vo výsledkoch vyhľadávania, ktoré stránky sú prepojené na tú Vašu alebo do akej miery spĺňa Váš web požiadavky odporúčaného zobrazovania na mobilných zariadeniach.

Správnym využitím nástrojov správcu webu dokážete zjednodušiť nájdenie Vašej stránky vyhľadávačom. Okrem samotných nástrojov ponúka Google aj rôzne vzdelávacie videá a články, ktoré Vás naučia, ako s týmito nástrojmi pracovať a ktoré Vám tak dokážu prácu uľahčiť. Neváhajte preto túto službu využiť, dokážete vďaka nej výkon Vášho webu niekoľkonásobne zlepšiť. Systém WEXBO ponúka prepojenie s touto službou, preto neváhajte začať ju využívať.


Sociálne siete#

Facebook, Twitter, Google+ či Youtube sú len zlomkom sociálnych sietí, ktoré sa na internete nachádzajú a môžu Vášmu podnikaniu pomôcť. Preto sa na ne určite registrujte, vyplňte profil, vložte fotografiu, odkaz na svoju stránku a ostatné dôležité informácie a začnite získavať nové kontakty. Napĺňajte ho zaujímavými informáciami, článkami, obrázkami a videami, pravidelne, avšak s mierou. Informovať môžete o svojich nových službách alebo pripravovaných produktoch, pridávať fotografie, návody, rôzne infografiky a pod.

Sociálne siete však nemusia byť prioritou a rozhodne to netreba s častosťou príspevkov preháňať. Pre úspešnosť Vášho podnikania je potrebná správna kombinácia ponuky Vašej firmy, doplnkových služieb, vyškolených pracovníkov, marketingu a pod. Sociálne siete sú ale napriek tomu jedným so spôsobov, ako možno zvýšiť povedomie o Vašej firme, pritiahnuť nových zákazníkov a zaujímavo prezentovať Vašu činnosť širšiemu okruhu ľudí. V systéme nájdete Facebook Like Box, Facebook Live Stream, rôzne nastavenia zdieľania rôznych sietí, možnosť vkladania YouTube videí a pod.

Facebook#

Facebook patrí medzi najznámejšie sociálne siete a v záujme oslovenia čo najväčšieho počtu ľudí by na ňom žiadna firma nemala chýbať. Treba však počítať s tým, že iba založenie firemnej (alebo fanúšikovskej) stránky stačiť nebude. Už dlhšiu dobu Facebook obmedzuje zobrazovanie príspevkov týchto stránok len na malé percento, ak ju samotný užívateľ po označení „páči sa mi to“, nezaradí do „zoznamu záujmov“ alebo neodškrtne „dostávať upozornenia“. Inak musíte za zobrazovanie príspevkov zaplatiť.

V prípade, že chcete získať nových fanúšikov Vašej stránky, budete si musieť pravdepodobne platiť reklamu. Jej cena sa však nepohybuje v závratných čiastkach a dá sa detailne nastaviť. V prípade nastavovania reklamy si môžete určiť cieľovú skupinu, ktorú chcete svojou stránkou zasiahnuť. Možno tak vybrať konkrétny vek užívateľov, pohlavie, miesto, kde žijú, ich záujmy a pod.

Ak ešte Vaša firma nemá na Facebooku firemný profil, treba ho rýchlo založiť. Názov stránky by mal byť jednoduchý, výstižný, avšak nezameniteľný s iným. Informácie v profile musia byť relevantné a podrobné a mali by popisovať Vašu činnosť. Chýbať by nemal ani odkaz na Váš web, kontakt, profilový a titulný obrázok a ostatné, pre zákazníka potrebné informácie, vytvoriť môžete tiež vlastnú aplikáciu.

Aj pri Facebooku platí známe „niekedy je menej viac“ a tak skúste na stránke zdieľať zaujímavé informácie o Vašej firme, kvalitný obsah príspevkov alebo novinky z oblasti, v ktorej je Vaša firma činná, avšak nepridávajte príspevky každú hodinu. Na pozitívne, ale aj negatívne komentáre zo strany užívateľov adresovaných priamo Vašej firme reagujte, v prípade tých negatívnych s chladnou hlavou.

Ani tu však nestačí dokonale udržiavaná facebooková stránka, potrebný je správny mix marketingu, produktov, doplnkových služieb, príjemnej komunikácie a pod. Preto niektoré známejšie a obľúbené internetové obchody nepotrebujú investovať veľa energie do Facebooku a nových príspevkov.

Všeobecne ale platí, že Facebook je dobrým marketingovým nástrojom a vďaka kombinácii s platenou reklamou na ňom dokážete naraz zasiahnuť vhodnú cieľovú skupinu, prezentovať Vašu firmu a zvýšiť povedomie o značke a produktoch.

Twitter#

Twitter je, podobne ako Facebook, sociálnou sieťou, na ktorej sa dajú písať a zdieľať rôzne príspevky. Obmedzený je ale počet znakov textového príspevku – na 140 znakov. Odoberať môžete príspevky iných ľudí a firiem, a tak sa môže aj Vaše podnikanie stať inšpiráciou pre druhých. Takzvanými hashtagmi – znakom # – sa v príspevku môžu tematicky označiť určité slová alebo frázy, vďaka ktorým možno nájsť iné príspevky s rovnakým označením. Znak @ je zasa používaný na označenie iného užívateľa, zmienku danej osoby alebo firmy.

Aj v prípade Twitteru platí, že na Slovensku s ním novo-vznikajúce firmy veľmi oboznámené nie sú. Nezanedbajte však ani túto sociálnu sieť, pri správnej komunikácii má veľký potenciál.

Google+#

Sociálna sieť Google+ (alebo Google Plus) vznikla v roku 2011. Podobne ako na Facebooku, možno na nej okrem osobného založiť aj firemný profil, kde sa dajú zdieľať obrázky, statusy, články a pod. Niektorými z výhod oproti Facebooku je zobrazovanie odkazu na firemnú stránku na Google+ priamo vo výsledkoch vyhľadávania alebo lepšia kvalita fotiek, čomu sa tešia najmä fotografi, dizajnéri, návrhári a pod.

Ak píšete blog, určite s ním svoj firemný profil na Google+ prepojte. Na tejto sociálnej sieti môžete rôzne typy kontaktov triediť do takzvaných „kruhov“, čo je výhodné, najmä ak je určitý obsah zdieľaný na Vašom profile vhodný len pre istú skupinu ľudí (obchodní partneri, dodávatelia, zákazníci, firemní zákazníci a i.). Prostredníctvom služby Hangouts môžete svojím zákazníkom ponúknuť videochat naživo. V prípade, že ste im zodpovedali práve jednu z najčastejšie kladených otázok, môžete na toto video uložené na YouTube odkazovať aj ďalších. Spolu s popisom videa, jeho zdieľaním a starostlivo vyplneným popisom môže ísť o účinný nástroj SEO optimalizácie. Google+ dovoľuje označiť vo svojich príspevkoch rôznych ľudí, firmy, značky a pod. Môžete tak napr. označiť svojho obchodného partnera, s ktorým ste práve uzavreli spoluprácu.

LinkedIn#

LinkedIn je profesijnou sociálnou sieťou. Jej užívatelia tu prezentujú svoje životopisy – teda informácie o vzdelaní, pracovných skúsenostiach, zručnostiach a pod. Vďaka referenciám ostatných pomáhajú tieto informácie firmám nájsť si tých správnych zamestnancov, partnerov či dodávateľov. Väčšinou sa na LinkedIn registrujú manažéri, konzultanti, odborníci z rôznych odborov, ale aj čerství absolventi vysokých škôl, ktorí si hľadajú prácu. Založiť možno osobný, ale aj firemný profil, pridávať môžete aj videá, obrázky, dokumenty, prezentácie a iný multimediálny obsah, zaplatiť si reklamu alebo premium účet.

Pre Vás ako firmu je však dôležitejšie vytvoriť firemný profil. Ten môžu ostatní sledovať a dostávať od Vašej firmy notifikácie. Výhodou firemnej stránky na LinkedIn je napr. možnosť získania odporúčaní Vašich produktov, prezentovanie voľných pracovných miest, vyhľadávanie vhodných kandidátov na pracovnú pozíciu, udržiavanie kontaktov a pod. Vytvorte si LinkedIn profil čo najskôr, kým ho na Slovensku mnohé začínajúce firmy ešte podceňujú.

Pinterest#

V prípade, že sa Vaša firma zaoberá tvorbou grafiky, fotografovaním, výrobou šperkov, módou a pod., určite využite sociálnu sieť Pinterest. Tá slúži na zdieľanie obrázkov, ku ktorým môžete pridať popis a ktorým sa dá odkázať na konkrétnu časť Vášho webu, napr. článok o tom, ako sa šperky vyrábajú alebo galériu Vašich fotografií.

Užívatelia Pinterestu vytvárajú takzvané nástenky, na ktoré si vlastné obrázky alebo obrázky ostatných „pripínajú“. Tieto nástenky možno zdieľať alebo ich uložiť ako súkromné, takže svoju „zbierku“ obrázkov uvidíte iba Vy. Okrem prostriedku na prezentáciu Vašej firmy a Vašich produktov môžu obrázky na Pintereste inšpirovať aj Vás. Tematicky pokrýva táto sociálna sieť naozaj všetky oblasti života – životný štýl, techniku, vedu, filmy, celebrity a mnohé iné, pričom vo veľa z nich sa nájdu odkazy na zaujímavé weby, články, návody, informácie a i.

YouTube#

YouTube je venovaný primárne zdieľaniu videí alebo zoznamov videí. Hoci by sa mohlo zdať, že Facebook ponúka viaceré možnosti, teda zdieľanie článkov, statusov, obrázkov, videí, poznámok a podobne, ľudia častokrát uprednostnia krátke video pred článkom, ktorému by sa museli venovať dlhšie. Aj z obrázkov sa dá vytvoriť zaujímavá prezentácia v podobe videa, text môžete premeniť na reč a infografiky na animované video. Užívateľ má možnosť prihlásiť sa aj na odber Vašich videí a tak bude po navštívení stránky informovaný o nových videách od Vás. V systéme môžete video z YouTube jednoducho pridať, napr. do článku, banneru, doplnku a pod.


Mikrostránky#

V prípade nového nápadu, nového produktu alebo novej oblasti činnosti firmy, ktoré možno nie veľmi súvisia s doterajšími produktami, je vhodnejšie zvoliť mikrostránky. Nová ponuka nespadajúca do základného portfólia ponuky firmy by mohla pôsobiť menej seriózne a negatívne ovplyvniť imidž firmy.

Mikrostránky sú podporné stránky vhodné na menšie projekty s konkrétnejším obsahom. Na rozdiel od základnej firemnej stránky umožňuje bližšie sa zamerať na cieľový segment zákazníkov, možno úplne iný, aký ste obsluhovali doteraz.

Vytvoriť môžete napr. súťaž, ktorá bude mať vlastnú mikrostránku, na ďalšej môžete ponúknuť nové alebo špecializované služby, na ďalšej upozorniť na výpredaje a zľavy, ďalšiu využiť na marketing. Ani pri mikrostránkach nezabudnite na pravidlá, ktoré sa týkajú SEO optimalizácie (titulné názvy, kľúčové slová, popisy, kvalitný obsah, obrázky, ...), vhodný názov domény, registráciu do katalógov či prepojenie so sociálnymi sieťami. Podporná stránka môže mať podobný dizajn ako Vaša hlavná stránka alebo môže byť, naopak, úplne odlišná. Príkladom mikrostránok môže byť podporná stránka banky zameraná na ponuku produktov, ktoré sú určené pre mladých ľudí alebo súťaže kníhkupectva Martinus. Kým dizajn stránky, ktorá ponúka základné bankové produkty, by mal pôsobiť seriózne, produkty prezentované mladým ľuďom si môžu vyžadovať o niečo „sviežejší“ dizajn webu.


Katalógy stránok a firiem#

Najznámejšími katalógmi firiem na Slovensku sú www.azet.sk, www.zoznam.sk, www.centrum.sk, www.atlas.sk, v nich by Vaša firma nemala chýbať. Tieto katalógy obsahujú zoznamy firiem roztriedené podľa typu služieb, ktoré ponúkajú, dajú sa rôzne zoradiť, návštevník webu si môže vybrať časť Slovenska, v ktorom službu požaduje a pod. Firma zadá základné údaje ako názov firmy, popis činnosti, adresu, web, email, telefón.

Okrem katalógov, kde je činnosťou firiem pokrytá takmer každá oblasť podnikania, existujú aj užšie zamerané katalógy, resp. stránky venujúce sa konkrétnej téme, kde svoju firmu môžete zaregistrovať a kde si Vás niekto môže vyhľadať a Vaše služby využiť. Príkladom môžu byť stránky zamerané na rady budúcim mamičkám, fóra, na ktorých budúce nevesty riešia blížiacu sa svadbu a pod. Niektoré z takýchto stránok požadujú menší poplatok, na iných sa môžete registrovať zadarmo.

Katalógov na internete existuje veľa, ale treba ich poriadne preskúmať, či sú overené a dôveryhodné – napr. si prezrieť zoznam registrovaných firiem, ich počet, overiť kontaktné údaje firmy, ktorá katalóg prevádzkuje, obchodné podmienky a pod. Niečo málo napovie aj to, ako web vyzerá či pravopis a najviac to, aké referencie má katalóg u iných ľudí. POZOR si treba dávať najmä na katalógy, ktoré sľubujú „zaručené“ a „rýchle“ zvýšenie návštevnosti, pageranku, zvýraznenie pred konkurenciou a pod. Oklamať ľudí a získať peniaze sa snažia aj rôzne firmy, ktoré posielajú výzvy na registráciu či zaplatenie poplatku, ktoré sa tvária ako povinné. Nejeden čerstvý živnostník zaplatil nemalý poplatok firme, ktorá šikovne zvolenými slovami pôsobila dojmom, že zo zákona vyplýva povinnosť sa do zoznamu zaregistrovať. Ak si nie ste istý, googlite, veľa ľudí sa stretlo s niečím podobným a ako sa brániť radia aj odborníci.

Registrácia do katalógov však nie je dôležitá len z hľadiska možnosti vyhľadať informácie o firme potencionálnym zákazníkom. Je potrebná najmä z hľadiska vyhľadania Vašej firmy vyhľadávačom. „Svoj“ katalóg firiem má každý z vyhľadávačov a registrovaním svojej firmy/webu/eshopu mu dáte najavo, že existujete a budete tak ľahšie vyhľadateľný. Na Slovensku sa môžete registrovať do nasledovných:

Zoznam Slovenských katalógov

zoznam.sk centrum.sk atlas.sk azet.sk xsite.sk zobraz.sk surf.sk pozri.sk orangeportal.sk sarc.sk dmoz.org hladat.sk topindex.sk webonline.sk webstranka.sk kecso.net pridajlink.sk davaj.sk starting.sk eshopmonitor.sk bannerportal.sk webdir.sk ciara.sk katalogfiriem.com maxinfo.sk webcenter.sk firmy.sk katalog.sgo1.com kontakt.sk katalog.sk pozriodkaz.sk katalogstranok.sk vsetko.info goog.sk google.sk/addurl zoohoo.sk

Zoznam Českých katalógov

seznam.cz centrum.cz dmoz.org em-design.cz zdroj.cz alfa.elchron.cz aaainternet.cz najduvse.cz abc.cz linkovnik.com boziceny.cz abcfiles.cz rejstrikfirem.com uzitecny.net moucha.cz jaknaweb.com katalog.w-software.com infotip.cz jednorozec.cz kraj-kv.cz online-obchody.cz lionline.cz zona.cz inkatalog.cz katalog-obchodu.cz stranka.zajimava.cz odkazynaweb.cz krizovatka.eu linkcity.cz 4obchody.com i-obchody.info onlineshopy.com dobra-koupe.cz google.cz/addurl zoohoo.cz

Zľavové portály#

Zľavové portály sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené a často využívané. Návštevník stránky vyberie pohlavie, vek, mesto, v ktorom žije a typy ponúk, ktoré ho zaujímajú a môže si nechať zasielať emaily s ponukami, ktoré by mu mohli na základe týchto kritérií vyhovovať. Pravidelné rozosielanie emailov s ponukami dokáže výrazne pomôcť eshopom zvýšiť návštevnosť a predaj. Sčasti ide o marketingový nástroj, ktorý Vám pritiahne nových zákazníkov, hoci zvýšený predaj môže byť len dočasný (kým je produkt v zľave). Ak však zákazník bude spokojný s Vašimi službami, je veľmi pravdepodobné, že Vám ostane verný, bude ochotný za produkt zaplatiť viac alebo si vyberie iné produkty a služby, ktoré ponúkate. V ideálnom prípade bude Váš eshop odporúčať ďalej, čo je hodnotnejšie ako akýkoľvek marketingový nástroj.

Ponúkať v zľave môžete takmer hocičo a možno použiť viacero stratégií, prečo produkt či službu ponúknuť v zľave. Môže ísť o nový produkt, ktorého budúca bežná cena bude vo vyššej sume. Alebo naopak, ponúknite produkt, ktorého sa potrebujete „zbaviť“. Oboma dôvodmi na zľavu však získate nový marketingový nástroj, dosiahnete väčšie povedomie o Vašej firme a oslovíte väčší počet potencionálnych zákazníkov naraz. Zľavové portály si často pýtajú určitú províziu z predaja prostredníctvom ich systému. V prípade, že s obchodom ešte len začínate, určite stojí za pokus skúsiť sa s prevádzkovateľom zľavového portálu dohodnúť na menšom percente z tržieb. Niektorí ľudia začínajúce firmy chápu a možno budú ochotní Vám práve zmenšením svojho podielu z predaja pomôcť.


Porovnávače cien produktov#

Na internete sa nachádza viacero portálov, ktoré sa venujú porovnávaniu cien produktov. Toto porovnanie cien vzniká na základe registrácie eshopov a nahratia ich produktov, ktorých napr. cena či dostupnosť sa aktualizujú prostredníctvom XML feedov. Tieto portály ponúkajú tiež rôzne služby, ako „Overené zákazníkmi“ alebo „Garancia nákupu“ (v prípade Heureka.sk alebo Heureka.cz). Dané označenia eshopov vznikajú na základe recenzií zákazníkov, ktorí v nich nakúpili a na základe ich spokojnosti s priebehom nákupu, komunikáciou zo strany obchodu, dodacou lehotou a pod. Porovnávače cien teda ponúkajú prehľad konkrétnych produktov roztriedených v rôznych kategóriách spolu s uvedením konkrétneho eshopu, vyjadreniami názorov na produkt alebo eshop zákazníkmi a pod. Zákazník sa teda môže dopátrať k jemu najviac vyhovujúcemu typu produktu alebo nájsť ten cenovo najvýhodnejší. Pohodlne sa tiež dokáže dostať priamo z porovnávača cien ku kúpe produktu vo Vašom eshope.

Na Slovensku je porovnávačov viac, medzi najznámejšie patria asi Heureka.sk, NajNakup.sk alebo Pricemania.sk, v Česku Heureka.cz alebo Zbozi.cz. Svojou registráciou v nich sa dostane Váš eshop do povedomia ľudí. Ak nemôžete konkurovať cenou, konkurujte službami. Ak budú Vaši zákazníci spokojní, prejaví sa to na ich hodnoteniach. Pri dostatočnom množstve kladných ohlasov získate rôzne označenia kvality, spoľahlivosti či dôveryhodnosti. Tým si rýchlo získate nových zákazníkov a starí zákazníci sa k Vám budú radi vracať. Nastavenia Heureky a mnohých ďalších porovnávačov cien nájdete aj v našom systéme.


Reklama#

Vďaka službe Google AdWords môžete svoju firmu propagovať. Ide o platenú reklamu, pričom zaplatíte len v prípade, že na Vašu reklamu niekto naozaj klikne (tzv. PPC – z anglického pay per click – platba za klik). Reklama sa zobrazí v prípade vyhľadávania prostredníctvom Google na základe zadania kľúčových slov, ktoré chce užívateľ vyhľadať. Tak sa zobrazí iba reklama s takým obsahom, o aký má užívateľ záujem. Ceny reklamy si pritom môžete nastaviť tak, ako to Vám vyhovuje a samotný Google Vám pomôže aj s odhadmi návštevnosti a nákladov, ktoré na reklamu plánujete využiť. Hoci sa v súčasnosti využívajú rôzne doplnky na blokovanie reklamy na internete, platená reklama sa stále oplatí, keďže platíte len za to, keď užívateľ na reklamu klikne. Ak ste na trhu nový, Váš eshop sa na prvé pozície vo vyhľadávaní za pár dní nedostane a vtedy AdWords určite odporúčame. V prípade pochybností si neskôr môžete pozrieť štatistiky návštevnosti v období, kedy ste platenú reklamu využívali a v období, kedy nie. Pre začínajúceho podnikateľa nie sú ďalšie výdavky na reklamu ničím príjemným, avšak začínajúci eshop nemá v súčasnom svete konkurencie na výber. AdWords odporúčame využívať, určite sa vďaka nej dostanete do pozornosti mnohým potencionálnym zákazníkom.

cookiex
Kontaktujte náspodporu poskytujeme přes pracovní dny